Çanakkale Dehası

Çanakkale Dehası

Dünya emperyalist rekabet sonucunda iki yıkıcı savaş yaşamıştır.

Birinci dünya savaşında edindiğimiz tecrübe ile ikinci dünya savaşından fazla etkilenmeden çıkmayı başardık.

Çökme devrini yaşayan Osmanlı Devleti Alman oldu, bittisi ile kendisini savaşın içerisinde bulmuştur.Bu topraklarda çok sıkıntılar, nice badireler atlatan Anadolu toplumu, hazırlıksız ve beklemediği anda girdiği savaşta mucizeler yaratmayı başarmıştır.

Çanakkale, Gelibolu Yarım Adası’nda yaratılan neferinden komutanı ile birlikte bir mucize, Çanakkale dehasıdır.18 Mart 1915 destanını yaratan bu topraklardan fışkıran yurt sevgisidir.Gel gör ki! son zamanlarda yarım ada ziyaretlerinde rehberin anlatımına göre kahramanların rolü değişir olmuştur. Gelen duyumlara göre bir kısım gezi rehberleri taraflı anlatımın ölçüsünü iyice kaçırmışlar.

Komutan, er, en küçük nefer Anadolu toprağını emperyalizme karşı savunmak için toprağa düşen her can bizim için kutsaldır. Aziz hatıraları önünde saygı ile eğilmek gerekir.Aksine tutum ve davranış sağduyulu her vatandaşı üzecektir.

Dostlar emperyalizmin eli yakınımızda fırsat kolluyor.Bu kin, bu düşmanlık kime? Gelin canlar bir olalım. Tabi ki emperyalizme ve savaşlara karşı

                                                                                                          ZEKİ TEZEL