SAKAT BAKIŞ

SAKAT BAKIŞ

B.M. Sağlık Teşkilatı verilerine göre ülke nüfusunun %10’nu özürlülerden öteki adıyla sakatlardan oluşuyor.
Sosyal guruplarda yer alan yaşlı, çocuklar ve özürlüler özel ilgi gurupları olmaktadırlar. Yani genel ve yerel yönetimler, bu guruplara karşı özel bir çalışma sürdürmelidirler. Sosyal gruplara karşı dikkat çekmek üzere, 0/16 mayıs sakatlar haftası olarak kutlanmaktadır.Bu hafta güne kadar amacına ulaşamamıştır.
Örneğin kavşakta yerleştirdiğiniz sinyalizasyon lanbası sesli aparat ile desteklenmiyorsa, kör bireyler için çokta anlam ifade etmeyecektir.
Belediye’nin özenle yaptığı Arnavut Kaldırımı bitiş ve başlangıcında ranpa yoksa, ortapedik özürlü için keyifle yürümekten çıkacak; çoğu zaman eziyete dönüşecektir.
Düşünün seyehata gittiniz. Tatilin keyfini sürmek istiyorsunuz. Araçta ağır derecede ayaklarından özürlü bir yakınınızda var. Bir çok beldede ala franga kenef bulamıyorsunuz.Siz sağa, sola koştururken özürlü kardeşinizin üzülmemesi, keyfinin kaçmaması mümkün mü?
Örnekleri çoğaltmak mümkün. “Engellilerde evinde otursun”diyemeyiz. Çağdaş toplum anlayışımız ve bizi insan eden humanist duygular bu cümleyi kullanmamıza engel teşkil eder.
Aileleri ile milyonlarca vatandaşımızı oluşturan bu gurubu görmezlikten gelemeyiz. Ateş düştüğü yeri yakar. Doğrudur.
Ancak, Anayasa’da tanımlanmış “Sosyal Devlet” vatandaşlarının özel ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran devlettir.
Genel ve yerel yöneticilerimiz, ateşi yere düşürmeden önlemeye çalışmalı; cürümün özürlüyü yakmasına engel olmalıdır.
Trafik kazalarında birinci sırada yer alan ülke yurtdaşı olarak size sağlıklı yaşam diliyorum. Engelli vatandaşlarımızın haftasını da kutluyorum. Kalın sağlıcakla.

ZEKİ TEZEL