SALLA BAŞINI AL MAAŞINI

SALLA BAŞINI AL MAAŞINI

Performas, yabancı bu sözcük karşılığı, kısaca denetin aldığı yükümlülüklerle ilgili verimliliğini ölçmektir.
Kamu reformu temel kanunu Meclis’te görüşülmeye başlandı. Meclis’in tek mualefet partisinin yasaya büyük bir direniş sergilediğini görüyoruz.
Mualefeti, yasanın içeriğinden çok, hazırlayıcısının ilgilendirdiği anlaşılmaktadır.
Oysa, yasa Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılmış, hükümet tasarısı olarak Meclis’e sunulmuştur.Mualefet yaklaşımını bir örnekle açıklayalım.
Üzerinize bayramlık bir takım elbise alıyorsunuz.Arkadaşınız size elbisenin uyğun düşüp düşmediğini değil. Elbiseyi kime diktirdiğinizi yahut hazır alıp almadığınızı merak ediyor. Negarip arkadaş değilmi?
Aslında elbisenizdende önemlisi kişilik yapınızdır.Bir işyerinde çalışıyorsanız; bütün bunların önüne verimlilik.geçecektir.
Şehrimizde, kamu çalışanları sendikalarıda üyeleri ile yasaya karşı gösteri yapmaktadırlar.PERFORMANS, sözcüğünün kamu çalışanlarını sonderece rahatsız ettiği anlaşılmaktadır.
Bende kamudan genç yaşta emekli olan bir TC. vatandaşıyım.Kamu sınıfdaşı olarak, halkın bize mâl ettiği birkaç deyimi anımsatayım.
“Bugün git, yarın gel.Bir yumurtayı üç kişi taşımak. Bankamatik memuru. Salla başını, al maaşını.”
Ben şimdi özel biromda.çalışıyorum. Kira, elektrik, yakıt, personel maaşı, SSK. Pirimi, vergi, stopaj, KDV., geçici vergi baskısı altında performansım çok.arttı. Ben, eski oben, değilim.Eski memuruyetimide çok özledim.
Sözün özü Sayın Başbakan’dan: “ Hiçbirşey eskisi gibi olmayacak.”Kalın sağlıcakla.

Zeki Tezel