SEVGİ ve SAYGI

SEVGİ ve SAYGI

Kapitalist toplum düzeni, reklam ve çeşitli etkileşim yolları ile tüketimi sürekli artırmayı hedefler. Bütün öngörüler ve aşılanan psikoloji “ kullan ve at…” mantığına dayanmaktadır.
Esasen günlük hayatımızda mutat hal alan araç, gereç son teknoloji ile üretilebilecek iken; gün geçtikçe yeni versiyonları piyasaya bizim tüketim hevesimizi körüklemek için farklı yöntemlerle piyasaya sürülür.
Analar günü, babalar günü, kadınlar, özürlüler, yaşlılar, sevgililer gibi birçok günler yıl içinde kutlanır.
Bugünlerin sosyal yansımaları da vardır. Bu sonuç göz ardı edilemez.Yöneten ve üretenlerin esas amacı doğaldır ki! Bu günleri fırsat bilip tüketimi körüklemektir.
Bugünlerden, “sevgililer gününün” bana göre özel bir önemi vardır. Karşı cinsler arasındaki sıcak ilişki çoğu kanıya göre güne damgasını vurur.
Sevmek yaradılanı yaradandan dolayı. Sevmek dağı, taşı, kuşu, böceği, çiçeği, gülü. Sevmek insanı insan olduğu için, derisinin rengine bakmadan, düşüncesini yargılamadan.
Günümüz bilgi toplumunda sevgiye yeteri kadar önem veriyor muyuz? Tabi ki hayır. Günlük koşturma ve telaş içerisinde çoğu zamanda yersiz öfkelendiğimize bakar, kendimize güleriz.
Kanımca sevginin yanı sıra unutmamamız gereken bir kavramda, “saygı”dır.Unutmayın herkesi sevmek zorunda değilsiniz. Ancak herkese saygılı davranmak zorundasınız. Sizi ve dostluğu seviyorum. Kalın sağlıcakla.

ZEKİ TEZEL