SUÇİŞLEME özgürlüğü

SUÇİŞLEME özgürlüğü

Hafta sonu, dört aile piknikdeyiz.Şehre onbeş km. uzaklığındaki Güzelyalı Mevkindeki, halkın “ Topbaşı” diyetabir ettiği, mesire yerindeyiz.
Etrafta Birinci Dünya Savaşı’ndan kalmış Alman Topu, oksijen fışkıran çamağaçları… ve boğaza nazır manzara var.
Alanda piknik masaları, suyu akan çeşme ve kenef mevcut Top ve topun altındaki sığınak çocuklara eylence; bizlere gurur ve nostalji kaynağı oluyor.
Bu ortamın sağlanmasında İl Jandarma Komutanlığı ve Orman Teşkilatı’nın büyük gayretleri olmuş.
Alanda yaz sezonunda, Orman Teşkilatı’nın bekcisi görev yapıyor.
Bu ortamı sağlayan, atıl durumdaki nezih ortamı halkımıza piknik alanı olarak kazandıran yöneticilerimizi teprik etmek gerekir.
Pazar günü, akşamüzeri bilgisayar kursundan sonra alana gittik. Bizden önce giden aile mangalda kömürleri ateşlemiş.Hep birlikte akşam yemeği yeyip, haftanın yorgunluğunu atmayı hedefliyoruz.
Yanımıza gelen Orman Bekcisi, bizi azarlayan onbaşı edası ile “ burada ateş yakamazsınız. Yasak…” diyor.Guruptan iki aile reisi, büyük beton alanı üzerinde mangalın bulunduğunu, yasak lefası olmadığını, kömürlerin kor olma işleminin bitmek üzere olduğunu belirterek emirlere itiraz ediyorlar.
Görevli, bekci “ ateş kesinlikle sönecek…” emri ile kulibesine dönüyor. Bizimkiler otomobilden yangın söndürme tüpünüde mangalın yanına alarak işleme devam ediyorlar.
Bukez iyice öfkelenen Bekci yeniden o asker edası ile yanımıza gelerek “ ateşi çabuk söndürün. Yasak. Emir böyle…” diye bize bağırıyor.
Bu defa ben ve gazeteci aile reisi arkadaşım bekciye mukavemet ediyoruz. Tarhın ve emrin yanlışlığını uzun, uzun anlatıyoruz. Görevli, papağan misali aynı emirleri tekrarlayıp duruyor.
Ben çaresizlik içerisinde kendisine hitaben “ suç işleme özgürlüğünü kullanıyoruz.Haydi sana emir veren amirlerine haber ver….” Dedim.
Kendisi önerimi dinledi. Tartışma böylece sona erdi.Alana resmi araç ile Orman Teşkilatı mensupları geldi.
Soğuk kanlı ekip, etrafı dolaştıktan sonra bekci ile tartıştıktan sonra yanımızada gelmeden alandan uzaklaştılar.Hayli uzakta olduğumuz için, görevliler arasındaki tartışmayı duyamadık.
Bize yasakları ihtar etmediklerinden itiraz gerekcelerimizi haklı buldukları anlaşılıyor.
Yasakcı bekciye rağmen piknik alanı çok dinlendirici. İyi bir hafta sonu diliyorum.

ZEKİ TEZEL